Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to regulacje prawne, które uzupełniają prawo wewnętrzne danego państwa, dzięki którym osoby przemieszczające się mogą skorzystać ze świadczeń obowiązujących w danym kraju.
Świadczenia podlegające koordynacji:
- świadczenia rodzinne (zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, świadczenie rodzicielskie, specjalny zasiłek opiekuńczy),
- świadczenie wychowawcze (500+),
- jednorazowe świadczenie pieniężne z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
W sytuacji gdy wnioskodawca lub członek rodziny przebywa (pracuje) poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, wniosek o ustalenie prawa do świadczeń/zasiłków organ przekazuje do wojewody.
Jeżeli zachodzi opisana wyżej sytuacja, do składanego przez Stronę wnioksu należy dołączyć dodatkowe oświadczenia wymagane przez wojewodę, które są dostępene w siedzibie Ośrodka Pomcy Społecznej.
Zadania dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego są realizowane przez Wydział Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.