Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie
Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie

Koordynacja Systemów Zabezpieczenia Społecznego

 

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to regulacje prawne, które uzupełniają prawo wewnętrzne danego państwa, dzięki którym osoby przemieszczające się mogą skorzystać ze świadczeń obowiązujących w danym kraju.

Świadczenia podlegające koordynacji:
- świadczenia rodzinne (zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, świadczenie rodzicielskie, specjalny zasiłek opiekuńczy),
- świadczenie wychowawcze (500+),
jednorazowe świadczenie pieniężne z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

W sytuacji gdy wnioskodawca lub członek rodziny przebywa (pracuje) poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, wniosek o ustalenie prawa do świadczeń/zasiłków organ przekazuje do wojewody.

Jeżeli zachodzi opisana wyżej sytuacja, do składanego przez Stronę wnioksu należy dołączyć dodatkowe oświadczenia wymagane przez wojewodę, które są dostępene w siedzibie Ośrodka Pomcy Społecznej. 

Zadania dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego są realizowane przez Wydział Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

 

Szczegółowe informacje oraz godziny przyjęć klientów dostępne są na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny